Historia jeziora żywieckiego

Kiedyś znajdowały się tutaj miejscowości Stary Żywiec i Zadziele oraz część Zarzecza i Tresnej. W latach 50-tych władze podjęły decyzję o utworzeniu sztucznego zbiornika, który został nazwany Jeziorem Żywieckim.

Położenie jeziora żywieckiego

Wysiedlono około 4000 mieszkańców tych miejscowości, ich domy wysadzono w powietrze, studnie zasypano, cmentarze tylko częściowo ekshumowano, a następnie w 1966 roku wszystko zalano wodą. W 2012 roku wody jeziora wyrzuciły na brzeg świetnie zachowane XIX-wieczne tabernakulum, które według specjalistów pochodziło najprawdopodobniej z zatopionego drewnianego kościoła w Starym Żywcu. Większość dawnych mieszkańców tych miejscowości osiedliła się w Żywcu i Kozach. Kontrowersje wzbudza kwestia odszkodowań dla wysiedlonych mieszkańców, które podobno były nieproporcjonalne niższe od wartości pozostawianych majątków.

Utworzenie jeziora miało zapobiegać częstemu wylewaniu rzeki Soły, które powodowało powodzie w Żywcu. Ostatnia taka powódź miała miejsce w 1958 roku.

Jezioro dzisiaj

I tak 50 lat temu powstało jedno z najpiękniejszych polskich jezior, otoczone wierzchołkami gór porośniętych lasami. Zbiornik, o powierzchni przeszło1000 hektarów, w którym znajduje się 94,60 mln m3 wody, pełni role retencyjne i turystyczne, nad brzegami powstało wiele ośrodków wypoczynkowych. Wody są także atrakcyjnym miejscem dla wędkarzy. Ponadto znajduje się przy nim elektrownia wodna, we wnętrzu pobliskiej Górze Żar.

Jezioro było również miejscem wielkiej tragedii 15 listopada 1978 roku. W tzw. Wilczym Jarze, z wysokości 18 metrów do jeziora runęły dwa autobusy wiozące górników do pracy. Zginęło wówczas 30 osób.

Ustawienia i dostępność